13
Ağu

YEKDEM’e Kayıtlı HES’lerin Üretim Verimliliği İncelendi

Su Politikaları Derneği  “Hidroenerji Raporu: YEKDEM ‘e Kayıtlı HES’lerin Üretim Verimliliği” başlıklı bir rapor yayınladı.

Raporla ilgili açıklama yapan Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’nun verilerine göre halen 500’ü aşan sayıda nehir ve kanal santralinin işletmede olduğunu ancak bunların kurulduğu günden bu yana üretim verimliliğini inceleyen bir çalışmaya rastlamadıklarını belirtti.

Türkiye’de inşa edilen Nehir ve Kanal Tipi HES projelerinin 2007 yılından bu yana hızla arttığını belirten Yıldız, “Bu santrallerden alacağımız geri dönüşleri değerlendirmeliyiz.”dedi.

“Hidroenerji kaynakları planlı, verimli ve çevreye duyarlı şekilde geliştirilmeli.”

Yıldız, “Türkiye’nin Hidroenerji kaynakları planlı, verimli ve çevreye duyarlı şekilde geliştirilmeli. Daha potansiyelimizin % 50’ si duruyor .Bu nedenle bu incelemeyi yaptık. Bu çalışmamız   bundan sonraki HES planlamalarımız ve işletme programlarımız için çok önemli faydalar sağlayabilir.” dedi.

Dursun Yıldız açıklamasında; “ Yapılan çalışmada Nehir ve Kanal Tipi HES’lerle Rezervuarlı HES’lerin son 4 yıllık ortalama üretim verimliliklerini incelediklerini ve bunların düşük çıktığını, buna yönelik önlemler alınması gerek.” diye belirtti.

“Havzalarda HES İşletme ve Enerji Optimizasyonu Planlaması çalışması yapılmalı.”

Elde ettiğimiz bu sonuçlar ve iklim değişiminin artan etkileri  “Havzalarda HES İşletme ve Enerji Optimizasyonu Planlaması” çalışması yapılmasını zorunlu kılmaktadır diyen Yıldız, “Yapılacak bu planlama hidroenerji üretiminin çevreye duyarlı olarak sürdürülmesine de imkan tanıyacaktır. Bu önerilerimizi hazırladığımız raporun öneriler bölümünde açık ve anlaşılır şekilde ifade ettik.” diye aktardı.

YEKDEM’e Kayıtlı HES’lerin Üretim Verimliliği Raporu için buraya tıklayınız.