13
Ağu

Türkiye’nin En Büyük Barajının %67’si Tamamlandı

275 metre yüksekliği ile ülkemizin en yüksek barajı unvanına sahip olacak olan ve %67 fiziki gerçekleşme sağlandı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal, Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin ve beraberlerindeki heyet ile birlikte Yusufeli Barajı inşaat çalışmaları yerinde inceledi.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın’ın Yusufeli Barajı inşaat çalışmalarının koordine edildiği şantiyede, projede gelinen seviye hakkında yaptığı sunum ile başladı. Ardından heyet baraj inşaatında değerlendirmelerde bulundu.

2021’de tamamlanacak proje ile yılda 1 milyar 888 milyon kWh elektrik üretilmesi planlanıyor…

275 metre yüksekliği ile ülkemizin en yüksek barajı unvanına sahip olacak olan ve %67 fiziki gerçekleşme sağlanan Yusufeli Barajı’nda yıllık 1 milyar 888 milyon kilovat saat enerji üretilecek. Projenin 2021 yılının Haziran ayında tamamlanması hedefleniyor.

“Milli ekonomiye yıllık yaklaşık 1,5 Milyar TL katkı sağlanacak.”

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada baraj ile ilgili şunlar aktarıldı:

“Baraj sayesinde mansapta bulunan Muratlı, Borçka, Deriner ve Artvin barajlarına düzenli miktarda su sağlanarak üretim kapasiteleri de artacaktır. Bu fayda da dikkate alındığında barajın toplamda yaklaşık 2,2 milyar kilovat saat enerji faydası bulunmaktadır. Bu değer ile milli ekonomiye yıllık yaklaşık 1,5 Milyar TL katkı sağlanacaktır. Gövde beton dolgu çalışmaları bütün hızıyla devam etmekte olup bugüne kadar 1 milyon 500 bin metreküp beton dökülmüştür. 115 metre gövde yüksekliğine ulaşılmıştır.

Bununla birlikte Yusufeli Barajı’nın gövdesinde kullanılacak olan 4 milyon m³ beton ile her biri 120 m² 5 katlı 10.000 konut yapılabilir. Proje ile yaklaşık 600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanacak.

Yusufeli Barajı üreteceği enerjinin yanı sıra diğer barajlara da su kaynağı olacak. Diğer taraftan Çoruh nehrinin getireceği rusubatı önemli ölçüde tutarak diğer barajların ömrünün uzamasına ve Çoruh Nehrinde oluşabilecek taşkın riskini de azaltacak.”

Yusufeli Baraj alanında yapılan incelemelerin ardından heyet Yusufeli ilçesi yeni yerleşim alanlarında devam eden çalışmaları  yerinde değerlendirdi.