13
Ağu

Küresel HES Kurulum Maliyeti Yüzde 16 Düştü!

IRENA’nın raporuna göre, yenilenebilir enerji üretim maliyetleri günden güne düşüyor. Bu düşüşlerden en çarpıcı olanlarından biri de 2018 yılında HES maliyetlerinin yüzde 12 düşmesi.

Uluslararası Enerji Ajansı (IRENA)’nın Küresel Yenilenebilir Güç Üretimi Maliyetleri 2018 (Renewable Power Generation Costs In 2018)’ de dünya genelinde çalışmakta olan alınan verilerle temel yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretimi maliyetleri inceleniyor.

Rapora göre; elektrik üretim maliyetleri yoğunlaştırılmış güneş enerjisi teknolojilerinde (CSP) %26, biyokütle enerjisi teknolojilerinde %14, fotovoltaik güneş ve kara üstü rüzgar enerjisi teknolojilerinde %13, hidroelektrik enerjisi teknolojilerinde %12, jeotermal ve deniz üstü rüzgar enerjisi teknolojilerinde %1 oranında düştü.

Raporda, hidroelektrik enerjisi sektöründe küresel ağırlıklı ortalama elektrik maliyeti 0,047 USD/kWh oldu. 2018 yılında hidroelektrik projelerinin küresel ortalama kurulum maliyeti ise %16 azalarak 1.492 USD/kW oldu.

IRENA raporunda hidroelektrik enerjisi piyasası için şunları belirtti:

“Hidroelektrik için küresel ağırlıklı ortalama maliyetlerinin 2018’de düşme nedeni 21 GW’lık işletmeye alınan tesislerden 8,5 GW’ının Çin’de kurulmuş olması. Çin, küresel piyasalardan %10-20 daha düşük şekilde hidroelektrik enerji santrali kuruyor ve böylece küresel ağırlıklı ortalama değerleri de aşağıya inmiş oluyor. “