İbrahim BALANUYE

İbrahim BALANUYE

Yönetim Kurulu Üyesi LİMAK ENERJİ A.Ş.

1956 yılında Afyon’da doğdu. 1979 yılında A.D.M.M.A Elektrik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. 1980 yılında Türkiye Elektrik Kurumunda çalışmaya başladı. Çalışma hayatı enerji sektörünün gelişmesine paralel olarak TEAŞ ve TEİAŞ Genel Müdürlüklerinde devam etti. Kamudaki çalışma hayatı boyunca mühendislikten genel müdür yardımcılığına kadar tüm kademelerde , işletme, planlama, tarife ve müşteri hizmetleri daire başkanlıklarında görev yaptı. 2016 yılında TEİAŞ Genel Müdür Yardımcılığı görevinde iken emekli oldu.

Enerji sektörünün yeniden yapılandırılması çerçevesinde Elektrik Piyasası Kanunları ( 4628-6446 ) ve tüm ikincil mevzuatın hazırlanmasında , geliştirilmesinde ve uygulamasında görev aldı.

Yine bu dönemde UCTE-ENTSO-E ve MED-TSO Birliklerine katılma süreçlerinde ve daha sonra üyelik faaliyetlerinde çalışma grubu üyesi-başkanı ve yönetim kurulu üyesi (MED-TSO) görevlerinde bulundu. Ayrıca yurtiçinde Eltem-Tek (Yönetim Kurulu Üye – Başkanı ) , TÜREB-TESAB (Cigre) – HESİAD Yönetim Kurulu Üyeliklerinde bulundu.

2016 Yılından itibaren Limak Holding Yönetim Kurulu Danışmanı olarak görev yapmaktadır.